اولین جلسه شورای راهبری توسعه مدیریت وزارت عتف در سال ۱۴۰۰ برگزار گردید؛

۰۶ تیر ۱۴۰۰ | ۰۸:۵۸ کد : ۶۲۵۸۳ اخبار اخبار داغ
تعداد بازدید:۱۵۹
اولین جلسه شورای راهبری توسعه مدیریت وزارت عتف در سال ۱۴۰۰ برگزار گردید؛

اولین جلسه شورای راهبری توسعه مدیریت در سال 1400 در تاریخ 30 خرداد در محل سالن شهدای جهاد علمی ساختمان اصلی وزارت با حضور اعضای شورا و مدعوینی از دانشگاه های علم وصنعت ایران، تربیت مدرس و شیراز برگزار گردید.

این جلسه با دستور جلسه ارائه گزارش پیشرفت کار دو طرح تکلیف شده در برنامه جامع اصلاح نظام اداری(دور دوم) و با حضور آقای دکتر غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و آقایان دکتر نظرپور، معاون اداری، مالی و مدیریت منابع، دکتر منتظر رییس مرکز نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت، دکتر غفاری معاون وزیر و سرپرست سازمان امور دانشجویان، دکتر رستگاری مدیرکل دفتر برنامه و بودجه، تشکیلات و تحول اداری و حضور برخط سایر اعضا برگزار گردید.

در ابتدای جلسه پس از ذکر توضیحاتی در خصوص عملکرد شورا توسط دکتر نظرپور و تکالیف وزارت عتف در اجرای برنامه نهم از برنامه جامع اصلاح نظام اداری با عنوان مدیریت بهره وری توسط دکتر رستگاری، دکتر بنیادی مجری طرح تدوین برنامه بهره وری آموزش عالی  به ارائه گزارش پیشرفت کار  این طرح در دو فاز "طراحی و مدلسازی" و "جاری سازی" پرداختند. در ادامه حاضران در جلسه در خصوص ملاحظات تدوین برنامه بهره وری در بخش دولتی و بخصوص آموزش عالی اظهار نظر نمودند.

همچنین دکتر غلامی به توجه به رویکرد عملگرایی در بحث های حوزه بهره وری و در نظر گرفتن شرایط عملیاتی، توان مدیریتی و تنوع خدمات در موسسات آموزشی و پژوهشی و پارک های علم و فناوری در تدوین و اجرای برنامه بهره وری و سایر طرح های مدیریتی بخش آموزش عالی تاکید نمودند.

سپس دکتر رعنایی از اعضای گروه مجری طرح تدوین نظام نوین مدیریت آموزش عالی، گزارشی از پیشرفت کار در فاز اول این طرح را ارائه نمودند که متمرکز بر بحث های گزارش وضع موجود و آسیب شناسی نظام آموزش عالی بود. پس از ارائه این گزارش دکتر واعظی به عنوان ناظر این طرح مطالبی را در خصوص مدل بکارگرفته شده و آسیب شناسی انجام شده عنوان نمودند. سپس حاضرین در خصوص در نظر گرفتن ملاحظاتی برای بهبود طرح اظهارنظر نمودند و همچنین بحث نهادهای تاثیرگذار و تعیین کننده در آموزش عالی کشور طرح شد.

در ادامه دکتر غلامی، به توجه ویژه به تجربیات مدیریتی و نظرات مدیران باسابقه آموزش عالی در کنار مباحث تئوریک در بهبود طرح تاکید نمودند و یکی از مشکلات حال حاضر آموزش عالی کشور در حوزه مدیریت را دوره های مدیریتی کوتاه و تغییرات مکرر و مقاومت بدنه اجرایی در پذیرش تغییرات بیرونی عنوان نمودند که اثرات قابل توجهی به نحوه مدیریت در آموزش عالی کشور داشته اند.

در پایان با پیشنهاد دکتر غلامی و تاکید دکتر نظرپور مقرر شد جمع بندی گزارشات طرح در اسرع وقت صورت بگیرد و همراه با ارائه راهکارهای عملیاتی در اختیار اعضای شورا و نهادهای اثرگذار قرار بگیرد تا به عنوان تجربه و مستند مدیریتی به مدیران دوره بعدی منتقل گردد.